Kiedyś służyły jedynie do prowadzenia rozmów. Dziś stały się wszechstronnymi urządzeniami, które integrują się nawet z samochodami. Mowa o smartfonach. Jak można połączyć telefon z samochodem i co to daje?
Android Auto oraz Apple CarPlay to nazwy systemów, które pozwalają na połączenie się z samochodem. Sprawa dotyczy oczywiście najnowocześniejszych modeli, takich jak Seat Leon czy Seat Ateca. Przyjrzyjmy się obu systemom.
System Android Auto to system dedykowany wszystkim kierowcom korzystającym ze smartfonów wyposażony w Asystem operacyjny Android w wersji 5.0 lub wyższej. Android Auto jeszcze nie jest oferowany w Polsce i dlatego nie znajdziemy go w sklepie z aplikacjami Google Play. Jak podają różne źródła, oficjalna aplikacja Android Auto trafić ma do jego zasobów jeszcze w tym roku. Wówczas będzie można połączyć smartfon z nowym Leonem bezprzewodowo. Dziś do tego potrzebny jest kabel USB. W zasadzie na chwilę obecną to właśnie podstawowa różnica między Apple CarPlay a Android Auto. System producenta smartfonów z nadgryzionym jabłkiem już teraz umożliwia bezprzewodową łączność z samochodem. Nie chodzi tu jedynie o streaming muzyki do samochodowych głośników czy prowadzenie rozmów telefonicznych. Bez względu na rodzaj systemu dokonamy tego w obu przypadkach dzięki bluetooth. Android Auto oraz Apple CarPlay pozwalają na zdecydowanie więcej. Łącząc smartfon z samochodem na pokładzie auta, w systemie Infotainment pojawiają się przystosowane do współpracy z pojazdem aplikacje z telefonu. Wśród nich choćby mapa z nawigacją Google czy aplikacje muzyczne. Co istotne, wszystkie aplikacje po sparowaniu z samochodem dostępne są z dużego wyświetlacza w konsoli środkowej Seata. Tam mogą pojawiać się np. informacje tekstowe SMS.
Na ekranie pojawią się także wszelkie utwory muzyczne zapisane w telefonie. Nie będzie ich trzeba wyszukiwać na małym wyświetlaczu smartfonu, stwarzając niebezpieczną sytuację na drodze, a w najlepszym wypadku ryzykując mandatem. To jednak nie wszystko. Obydwa systemy posiadają swoich asystentów głosowych, którzy współpracują z asystentem głosowym Seata. To, z którego asystenta kierowca będzie korzystał, będzie uzależnione od tego, jakiego hasła głosowego użyje do aktywowania asystenta. Gdy zawoła „Hola, hola!” odezwie się polskojęzyczna asystentka Seata, która wykona polecone jej głosowo zadanie związane ze sterowaniem wbudowaną nawigacją Seata lub doborem bardziej komfortowej temperatury w klimatyzacji auta. Gdy jednak kierowca zawoła „OK Google”, odezwie się męski głos asystenta Android Auto, który np. poprosi o podanie adresu celu w nawigacji Google.Asystenta można także zapytać o prognozę pogody czy też poprosić o opowiedzenie dowcipu… Podobnie działa system Apple. W tym przypadku, by skorzystać z podpowiedzi asystentki, wystarczy wypowiedzieć „Hey Siri”.