Co to jest, jak działa tempomat w aucie i czy warto kupić auto marki Seat wyposażone w ten system?
W największym skrócie tempomat to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie stałej, zadanej przez kierowcę prędkości samochodu bez względu na to, czy auto jedzie z górki czy pod górkę. Możliwe jest to dzięki elektronicznemu układowi, który steruje pracą przepustnicy.
Jest to szczególnie wygodne podczas długich podróży autostradami. Wystarczy wybrać prędkość, np. 140 km/h i zdjąć stopę z pedału gazu. Normalnie utrzymywanie stopy przez wiele godzin w tej samej pozycji na gazie bywa denerwujące i może prowadzić do drętwienia prawej kończyny. Tempomat jest w takiej sytuacji wyjątkowo pomocny. Co warto zaznaczyć, jeśli zechcemy nieco przyspieszyć lub zwolnić, wystarczy, że wykorzystamy w tym celu przyciski umieszczone na ogół na kierownicy. Tak jest np. w samochodach marki Seat. Przyciskiem z symbolem „+” będziemy mogli podwyższyć zadaną prędkość. Natomiast minusem będziemy mogli ją zmniejszać. Co jednak, jeśli nagle zajdzie konieczność nagłego przyhamowania, gdy np. jakiś inny pojazd zajedzie nam drogę? Nic prostszego! Wystarczy po prostu użyć pedału hamulca. W tym samym momencie działanie tempomatu zostanie dezaktywowane. By móc ponownie z niego korzystać po minięciu przeszkody, wystarczy przyciskiem ponownie aktywować tempomat. Chwilę później auto zacznie przyspieszać aż do zadanej mu prędkości.
Warto pamiętać, że w nowoczesnych autach, takich jak Seat, obecnie stosowane są tempomaty najnowszej generacji. To tak zwane tempomaty adaptacyjne. Współpracują one z kilkoma innymi systemami. Potrafią one odczytać informacje ze znaków drogowych i samoczynnie zmniejszyć prędkość samochodu, gdy pojawi się znak z ograniczeniem prędkości. Nowoczesny tempomat, taki jak ten stosowany w Seatach, potrafi także zmniejszyć prędkość, jeśli przed maską pojawi się wolniej jadący pojazd. Seat wyposażony w tego typu tempomat przyspieszy, jak tylko „zawalidroga” zniknie sprzed maski.
W wielu modelach stosowane są także tempomaty, które ustalają prędkość, z jaką będziemy się poruszali, biorąc także pod uwagę czynniki ekonomiczne i ekologiczne. Będą w taki sposób sterowały pracą silnika, by auto spalało jak najmniej paliwa, co jest korzystne dla środowiska, jak i naszego portfela. Wówczas auto będzie przyspieszało w sposób bardzo powolny. Jeśli jednak tempomat będzie pracował w trybie sportowym, auto będzie przyspieszało, gdy tylko będzie taka możliwość w sposób zdecydowanie bardziej dynamiczny. Jak więc widać, współczesne tempomaty to już urządzenia w dużej mierze inteligentne. Kierowanie Seatem wyposażonym w tempomat daje namiastkę poruszania się autonomicznym pojazdem przyszłości. Jak działa tempomat w aucie, najlepiej sprawdzić podczas jazdy próbnej.